יום ראשון, 23 בספטמבר 2012

פרגולה עשה זאת בעצמך

הצלחתי לאגור מידע וכוחות (מנטאליים) בכדי לכתוב בפירוט על בניית פרגולה מעץ, שמי אייל תושב רחובות וחובב מושבע של D.I.Y רוב הפרויקטים בבית שלי נעשו בעבודות כפיים והרבה אהבה. דוד פרופ המנכ"ל ובעלים של עץ איתן הסכים שאשתמש בבלוג של האתר בכדי שאוכל לבטא את עצמי, אני מקווה שהמידע יועיל לכם. לפני שאתחיל בתאור תהליכי הפרויקט ברצוני להתנער מאחריות כל שהיא ולציין כי אני לא בעל מקצוע והמידע שאני כותב הוא בגדר המלצה מניסיוני האישי - בקיצור צריך להתייעץ עם מומחה לפני תחילת העבודה. כשקניתי את העצים מדוד פרופ (הבעלים של המחסן) הוא פשוט גאון!! לקח לו שניות לראות איך  זה יראה בהתאם למה שאני רוצה והיה לו במלאי את כל הגדלים שרציתי וזה אחרי נדודים במחסני עצים שונים שהיו להם קפיצות מעצבנות בגדלים במידות ובמחירים.

המפרט בכלליות (לאחר התייעצות עם דוד)
1. עץ מלא 13*13רציתי עץ גושני לפרגולות - בגלל מחירו היקר התפשרתי על עץ מודבק מאוד דומה
2. במבוק מהסוג העבה יותר
3. סנטף שקוף - הפלסטיק לקירוי מורכב מעל הבמבוק
4.אביזרים נילווים כמו תושבות קיר, ברגי ג'מבו, צבע. ועוד לפי מה שדוד המליץ.

תחילת עבודה:
איזה פועל רומני חכם אמר לי משפט שאני בחיים לא אשכח: "בישראל מתכננים חודשיים ובונים שמונה חודשים, בארה"ב מתכננים שמונה חודשים ובונים חודשיים" כמובן שיש חשיבות לניסיון ולציוד שברשותכם.





הנחת התושבות קיר + תושבות רצפה
כפי שאתם רואים בתמונה 1 מדדתי את הגובה לאורך הקיר, סימנתי נקודות אמצע שצריכות להיות מטר פלוס (אם המרווחים יוצאים פחות ממטר צריף לנסר את הבמבוק) אם זה קצת יותר לא נורא כי בכל מקרה ה"לאטות" (לייסטים) מקבעים אותם לקורות עץ. יש לשים לב שהרווח נמדד ממרכז התושבת (ראו תמונה 2)

תמונה 1






הבעיה: קיר בלוקים באיכות ז' ובנוסף המבנה עם ציפוי טיח דקורטיבי של 5 ס"מ!
הפתרון: להחליף לבורג ג'מבו ארוך יותר ולהעלות את הגובה של התושבות בכדי להגיע לבטון היצוק של הגג. 
תמונה 2










לאחר סימון פס הגובה ונקודות האמצע מיקמתי את התושבת בצמוד לקיר ומעל פלס וסימנתי בעיפרון את החורים.










התושבות רצפה הרבה יותר קלות להרכבה, המיקום שלהם גמיש ותלוי בעיצוב הרצוי ובנתוני המקום, במקרה שלי צד אחד היה צריך להיות יחסית מקביל לתושבת האחרונה ובצד השני רציתי שהעמוד יהיה בקצה המשטח המרוצף.

   






בכדי לקדוח את החורים מומלץ להשתמש בפטישון ולא במקדחה רגילה - הרבה יותר קל לחדור בטון.

 התושבות רצפה מקובעות לקצה הריצוף ולראש החומה, הקורה התומכת הונחה בכדי לבדוק מקבילות, במידה והיא תותקן עקום/בזווית- הקורה תהיה בשיפוע אופקי.
קורה תומכת 5 מטר
תושבת רצ
בדיקת אנכיות עם פלס











הנחת הקורות וקיבועם:
החלק המרגש בבניית הפרגולה מתחילים לראות משהו שנוצר, בפרויקט שלי השתמשתי בקורות של 13 ס"מ על 13 ס"מ והקורה התומכת באורך של 5 מטר שזה יוצר מסה כבדה. לפני שהתלחנו להרים את העצים מדדנו 10 פעמים בכדי לוודא ולראות שבאמת הגודל מתאים: שהקורות שיורדות יהיו באורך שאני רוצה ושהקורה התומכת תהיה גם כן.
א. חישוב הזוית/שיפוע - המליצו לי לעשות 5-10% זוית אבל כיצד לחשב זאת? אפשר ללמוד דרך הדוגמה שלי: הגובה של התושבות קיר הוא 2.5 מטר (גובה בין הריצפה לתחתית הקורה), האורך של הקורת עץ שיורדת = 3 מטר- החישוב: 10% מ-3 מטר = 30 ס"מ, ולכן הנקודת מקסימום כאמור התושבת יהיה 2.5 מטר והנקודת מינימום (יציאת המים) יהיה 250 ס"מ - 30 ס"מ = 220 ס"מ. על 5% זה יוצא 235 ס"מ.


אנחנו עשינו טעות בחישוב שעלתה לנו ביוקר לקחנו את נקודת המינימום ולא התחשבנו ברוחב של הקורה (13 ס"מ) ואז השיפוע שלנו היה קטן מידי- לא נעים בכלל... אז כשמחשבים את הגובה של 2 העמודים התומכים תתיחסו לעובי הקורה התומכת
ב. הנחת הקורה התומכת (הקורה המרכזית) גם כאן עשינו טעות בטעות (רק אחרי שהרכבנו הכל שמנו לב לזה..) לעץ יש כוח מעמסה רב יותר כאשר הוא מונח אנכי (הצד הרחב לגובה) בפרגולות נפוצות עם עצים של 5*10 ניתן לראות שהוא בנוי כשהצדדים עם ה5 ס"מ מקבלים את רוב הלחץ.

לאחר ההנחה של הקורה התומכת (5 מטר) לשני העמודים התומכים, התחלנו להרכיב את שאר הקורות שיורדות לקורה התומכת, כמובן שבגל תופסן/תושבת צריך לחזק ולקבע את המתכת לעץ עם ברגים רגילים עדיף ברגי אל חלד.














 קיבוע 5 הקורות שיורדות עם הקורה המרכזית (בורג קודח ארוך מאוד) מומלץ להישתמש במברגת אימפקט או מקדחה חשמלית שהיא גם מברגה.



 צבע: קיבלתי צבע איכותי מאוד של FLOOD (אחריות יצרן לטיב העץ ל-5 שני, אחריות של ארה"ב זה לא אחריות של ישראל) אנחנו רצינו לצבוע את העץ על הקרקע ולהרכיבו לאחר שמתיבש, בעל מקצוע אמר לנו לצבוע כשמורכב - לא יודע למה אבל אני דוגל במשפט של "אין חכם כבעל הניסיון". אני רציתי צבע לבן דוד פרופ המליץ לי על לכת ורניש חצי שקופה עם גוון לבן- יצא מדהים!! מומלץ ללכת לפי הוראות היצרן כמו לא לצבוע בקרני שמש ישירות ולבצע 2 שכוות- חשוב כי זה עדיין עץ אורן שנחשב לחלש ביחס לרוב העצים בתעשייה העץ שקניתי לא מטופל נגד מפגעי מים מזג אויר ומזיקים (מ.מ.מ.מ.). עץ אורן מטופל הוא בגוון ירקרק- הוא קיבל ספיגה בכל מיני כימיכלים שיאריכו את חייו וימנעו ממזיקים לאכול אותו. במחסן עצים עץ איתן ניתן למצוא מגוון מדהים של עצים לבניית פרגולה המומלץ שלהם הוא סידר קנדי שלא צריך טיפולים ראשוניים או תקופתיים אינטנסיביים כמו האורן.







הנחת הבמבוקים: הבמבוק מגיע ברובו מהמזרח ויכול להיות באיכויות/צבעים וסוגים שונים, כמובן שיש את העניין של העובי- כמה שהוא יותר עבה כך הוא יותר יקר וכך הבלאי שלו יותר נמוך או לחילופין אורך החיים שלו יותר גבוה. הבמבוק שקיבלתי מעץ איתן היה מעולה היה לו ריח טוב הגיע ארוז יפה ונראה מצוין! האורך שלו היה 5 מטר על מטר.
שלב הנחת הבמבוק נחשב לשלב מהנה בתהליך, צריך לחתוך את האורך של הבמבוק לפי האורך של קורת העץ שיורדת, במידה ויוצא ארוך מידי או קצר מידי (יש לו גמישות שלא כל כך מובנת) תמיד אפשר לפרק את החוט ברזל להשחיל או להוסיף קני במבוק כמו לגו.






אל תחשבו שגליל של במבוק קל משקל...




מניחים את הגליל שחתוך מראש לפי האורך הרצוי ומגלגלים אותו לכיוון הקצה.












מתחיל לקבל צורה של פרגולה אבל יש עוד הרבה עבודה... "פינישים"

קיבוע הבמבוק לקורות וחיזוקם עם לאטות: בכדי שהבמבוק לא יזוז צריך להישתמש בלייסטים או בהגה המקצועית "לאטות" כאמור עץ מטופל 2*5 בערך הלאטות מקבעות את הבמבוק ומכינות את התשתית ל"סנטף" של פלרם (לוח גלי מתרכובת פלסטית שמיועדת לכירוי והצללה יכול להגיע בצבעים שונים ויצרנים/מותגים שונים) הסנטף שהשתמשתי בו היה ברוחב של 1.25 בערך ואורך של 3 מטר יש לקחת בחשבון נתונים אלו כי אסור שהסנטף יהיה קצר מאורך הקורה (אחרת יזלג גשם/מים על העץ)




הרכבת הסנטף: לא קשה, צריך לדאוג לחפיפה סבירה בין הלוחות, להתחיל להבריג את הברגים (בורג קודח שבקצה שלו גומי- ראו תמונות) מהקיר ולרדת למאטה לא להתקמצן על הרגים כי בזמני רוחות הפלטות האלו יכולות להתעופף ואסור לשכוח שרק הברגים מחזיקים אותם.



 בכדי לתת אקסטרא חוזק למבנה עשינו מוטות תמיכה לקורה הראשית, בכל זאת יש כאן משקל רציני ועדיף עודף חוזק מחוסר חוזק.


היה ממש נחמד לבנות את הפרגולה את התודה הגדולה ביותר אני צריך לתת לדוד פרופ (התותח)שייעץ לי ודאג לתת לי חומרי גלם סוג א' וענות לשאלות מעצבנות שלי, אני יודע שהפרגולהתחזיק מעמד שנים כיף לפתוח את הויטרינה מבלי לקבל שמש לתוך הטלויזיה/לפנים והחשוב מכל נראה מיליון דולר!





2 comments:

  1. מה בלוג נחמד. ההודעות שלך הן באמת מועילות. תודה על פרסום. פרגולה עץ

    השבמחק
  2. המידע שלך הוא מועיל למדי עבורנו. האם אתה יכול לתת פרטים נוספים על גדרות עץ. גדר עץ

    השבמחק